Berkeley Open Infrastructure for Network Computing

Berkeley Open Infrastructure for Network Computing
Logo
VývojářDavid Pope Anderson, Rom Walton a Kalifornská univerzita v Berkeley
První vydání10. dubna 2002
Aktuální verze8.0.2 (24. května 2024)
Operační systémLinux
FreeBSD
Android
Microsoft Windows
macOS
Solaris
OS/2
Raspberry Pi OS
Platformamultiplatformní software
Vyvíjeno vC++
Typ softwarumiddleware, volunteer computing, distributed computing software, občanská věda, grid computing a otevřený software
LicenceGPLv3
GNU Lesser General Public License, version 3.0
Webboinc.berkeley.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) je software pro distribuované výpočty, který umožňuje provozovat projekty, jako je například SETI@home.[1] Tento software je svobodný s otevřeným kódem a je vydán pod licencí LGPL. BOINC je vyvíjen skupinou, která pochází z Kalifornské univerzity v Berkeley a je vedena Davidem Andersonem, ředitelem projektu Seti@home.

SETI@home je jedním nejznámějších projektů využívající BOINC. Úspěch SETI@home všechny přesvědčil, že distribuované výpočty se mohou použít i pro mnoho jiných výpočetně náročných vědeckých projektů. Záměrem BOINCu je umožnit badatelům různých oborů, například molekulární biologie, klimatologie, kryptografie nebo astrofyziky, jednoduchý přístup do výpočetní sítě osobních počítačů na celém světě s ohromným výkonem.

BOINC je založen na myšlence, že po světě běží naprostá většina osobních počítačů nevyužita, zejména díky neustále rostoucímu výpočetnímu výkonu moderních procesorů. Moderní operační systémy dokážou tento nevyužitý výkon v reálném čase využít, aniž by došlo ke znatelnému zpomalení aplikací, které uživatel v danou chvíli používá.

  1. HÁJEK, Petr. Cnews.cz [online]. 2010-08-10 [cit. 2020-03-26]. Dostupné online. 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy